مطالب روانشناسي

چگونه آدم ساكت و بي‌دست‌وپايي نباشيم؟

قدم اول:

طوري رفتار كنيد كه گويي هر سوال، فرصتي براي بروزِ خود واقعي يا نقطه نظرهايتان است. اولين چيزي كه به ذهنتان مي‌آيد را در قالب كلمات بروز دهيد. اين كار مي‌تواند ارزش شما را نزد طرف مقابل تا حد چشمگيري بالا ببرد.

مثال سريع:

مكزيك: راجع به غذا‌هاي مكزيكي حرف بزنيد.

فيلم ها: راجع به آخرين مستندِ بي نظيري كه ديديد صحبت كنيد.

موسيقي: راجع به آخرين كنسرتي كه رفتيد صحبت كنيد.

هيچ وقت از پيش كشيدنِ موضوعات اشتباه نترسيد!

۲. سوالاتِ حوصله سربر را كنار بگذاريد

شما اهل كجاييد؟ چه خبر؟ چه كار‌ها مي‌كنيد؟ شغلتان چطور است؟ واقعاً از اين سوال‌ها خسته شده ايم. مردم حالشان از اين سوال‌ها به هم مي‌خورد. آن‌ها متوجه نيستند، اما در حقيقت همه‌ي ما در مكالمه هايمان به مسابه‌ي ربات‌ها رفتار مي‌كنيم، اما دلمان مي‌خواهد كه يك نفر اين زنجيره را بشكند. اما متاسفانه كسي نمي‌داند چگونه و چطور بايد اين كار را انجام داد. خبر خوش اين است كه شما مي‌دانيد!

سوال‌هايي بپرسيد كه زنجيره‌ي رفتار‌هاي رباتي را بشكند

چگونه مانند يك آدم ساكت و بي دست و پا به نظر نياييم

مردم از سوال‌هايي راجع به رزومه‌هاي كاريِ اغراق شده و اتفاقات روزمره بيزار هستند. شاه كليدِ حل اين ماجرا اين است كه در زمان مناسب، سوال مناسب را بپرسيد. اما چگونه مي‌توانيم زمان و سوال درست را تشخيص دهيم؟ هر سوالي بايد به گونه‌اي مطرح شود كه بخش يا بُعدي از شخصيت طرف مقابل را متجلي كند! اين سوال‌ها جالب، متفاوت و غافلگير كننده هستند!

مثال منفي:

شما: خب شما اهل كجاييد؟

فرد مقابل: اوه، اهل استان‌هاي غربي هستم، شما چطور؟

شما: نه من از فلان استان هستم. براي دانشگاه به اين شهر آمده ام.

فرد مقابل: چه جالب.

مثال مثبت:

شما: از ديدار شما خوشوقتم. باورم نمي‌شود كه اينقدر سخت توانستم اين كافه را پيدا كنم.

فرد مقابل: ها‌ها من هم اوايل كمي گيج مي‌شدم.

شما: اگر به اين خوبي توانستيد اين كافه را پيدا كنيد، پس بايد اهل همين اطراف باشيد، درست است؟

فرد مقابل: بله، من اهل همين جا هستم، شما چطور؟

قدم دوم:

دفعه‌ي بعدي كه با يك فرد جديد ملاقات داشتيد، از او نپرسيد كه (اهل كجا هستيد؟) يا (چه كار‌ها مي‌كنيد؟) بايد از خودتان آزمون بگيريد. ببينيد كه واقعاً چقدر مي‌توانيد مكالمه را بدون اين سوال‌هاي پايه‌اي هدايت كنيد.

به جاي آن، سعي كنيد راجع به ملاقاتتان يا راجع به مكاني كه در آن هستيد صحبت كنيد. سوال‌هايي بپرسيد كه جواب آن‌ها بله يا خير باشد، مثلا «روز خوبي را پشت سر گذاشتيد؟» چرا كه بعد از اين سوال مي‌توانيد چيز‌هايي مثل «چرا» يا «چطور» را بپرسيد و مكالمه خود را ادامه دهيد.

۳. گاهي وقت‌ها ساكت باشيد

خب، اين مورد ممكن است اشتباه به نظر برسد. اين كه ما از سكوت‌هاي معذب كننده اجتناب مي‌كنيم، دليل نمي‌شود كه تمام سكوت‌ها بد و مضر باشند.

راجع به آخرين باري كه با يك دوست قديمي بيرون رفتيد فكر كنيد. دوستي كه خيلي به او نزديك هستيد. آيا تمام مدت در حال حرف زدن بوديد؟ معلوم است كه نه! اتفاقاً دوست خوب، قديمي و صميمي، كسي است كه ما مي‌توانيم در كنارش، ساكت و خونسرد باشيم. در غير اين صورت و در كنار غريبه، ساكتيم، اما مدام در ذهنمان به دنبال حرفي براي زدن ميگرديم و استرس داريم.

چگونه مانند يك آدم ساكت و بي دست و پا به نظر نياييم

سكوت كردن در كنار افراد غريبه ممكن است ترسناك باشد، اما بايد آن را انجام دهيد. با مكالمه و جريان ارتباطي تان پيش برويد. ممكن است يك ارتباط چشمي، تمام شناخت شما دو نفر را از يكديگر تغيير دهد. فرد مقابل، يا از سكوت شما تقدير خواهد كرد و يا خودش مكالمه را ادامه خواهد داد.

مثال منفي:

شما: خب چه خبر؟ خوب هستيد؟

فرد مقابل: بله، شما چطور؟

شما: ممنون من هم خوبم.

*و صداي جيرجيرك ها*

مثال مثبت:

شما: چه خبر؟ روز خوبي را گذرانديد؟

فرد مقابل: آره، فكر كنم.

شما: چطور مگه؟

فرد مقابل: در كارم ترفيع گرفتم.

شما: *سكوت*

فرد مقابل: مشكل اين است كه كار من در يك نمايشگاه ماشين است و فكر نكنم دلم بخواهد بيشتر از اين در آن شغل بمانم.

اصولاً، سكوت‌هاي استراتژيك در زمان‌هايي كه فكر مي‌كنيد، طرف مقابل به اندازه‌ي كافي حرف هايش را نزده؛ مي‌تواند نطق مردم را بيشتر باز كند. آن‌ها به حرف زدن ادامه مي‌دهند و چيز‌هاي بيشتري راجع به خودشان مي‌گويند و همين يك پوئن مثبت براي شماست.

قدم سوم:

در مكالمه‌ي بعدي تان، سعي كنيد به دور از هر گونه قضاوتي، يك توقف كوتاه بعد از شنيدنِ جمله‌ي طرف مقابل داشته باشيد. در اين برهه‌ي زماني، نياز به حرف زدن نيست. فرد مقابل شما فرصتي هرچند كوتاه يا بلند را براي آناليز كردن گفته هايش دارد و مي‌تواند جملات بعدي اش را سبك و سنگين كند. اين گونه است كه فرد مقابل، احساس راحتي بيشتري در برابر شما خواهد داشت.

منبع: lifehack


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۹:۳۱ توسط:ميثم موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :