مطالب روانشناسي

مردان در مهارت‌هاي فردي بر زنان برتري دارند؟

«اين فقط يك افسانه است كه مي‌گويد مغز زنان و مردان به صورت ذاتي با هم تفاوت دارد. هر نوع تفاوتي فقط ناشي از "تفاوت در تجربه‌هاي" افراد در هنگام بزرگ شدن است و ارتباطي به جنسيت ندارد.»

او افزود: اگرچه مغز مردان و زنان به لحاظ زيستي تفاوت‌هايي با هم دارد، تفاوت‌ها مي‌تواند ناشي از «انتظارات مربوط به جنسيت و تجربه‌هاي مربوط به جنسيت» هم باشد.

پروفسور ريپون گفت: «نقشه‌خواني كه نوعي تظاهر مهارت‌هاي فضايي است، حوزه‌اي است كه زن و مرد در آن با هم تفاوت‌هاي زيادي دارند.»

مردان در مهارت‌هاي فردي بر زنان برتري دارند؟

«مشخص است كه مردان به طور متوسط توانايي بهتري در مهارت‌هاي فضايي دارند. اما اگر ريشه اين توانايي را در گذشته جستجوي كنيد، مي‌بينيد لگوبازي، بازي‌هاي ويديويي و اسباب بازي‌هاي خانه‌سازي در بين پسر‌ها رايج‌تر بوده است.

بنابراين، به سختي مي‌توان فهميد كه آيا تفاوت بين دو جنس در بزرگسالي ناشي از تفاوت كوچك زيستي است كه هر دو در آغاز داشتند و سپس با تجربه‌هاي متفاوت آن‌ها تشديد شده است، يا خير.»

پروفسور ريپون كه استاد علوم اعصاب و شناختي در مركز مغز آستون در بيرمنگام است، در كتاب خود با عنوان «مغز جنسيت زده» مي‌گويد: كليشه‌هاي مربوط به نقشه خواني بايد بروزرساني شود.

مردان در مهارت‌هاي فردي بر زنان برتري دارند؟

«فارغ از اينكه ثابت شده تفاوت در توانايي و استعداد مردانه و زنانه ريشه در بيولوژي متفاوت آن‌ها دارد، شناخت فضايي يك مورد مطالعاتي دقيق و دامنه دار است كه قدرت جهان در شكل دادن به مهارت‌ها فردي را نشان مي‌دهد.»

نتيجه مطالعه‌اي كه سال گذشته انجام شد نشان داد زنان از كشور‌هايي كه تلاش بيشتري براي ايجاد برابري در محيط‌هاي كاري صورت گرفته است، توانايي و مهارت بهتري در يافتن مسير دارند؛ تا آن‌ها كه در كشور‌هايي زندگي مي‌كنند كه در اين زمينه كمتر توسعه‌يافته محسوب مي‌شوند.

منبع: dailymail


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۱:۴۶ توسط:ميثم موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :